29. Augusta 2018 Facebook sprístupnil novú sekciu Watch na celom svete.

Čo to je?

Watch je vlastne nové inventory pre video obsah tvorený buď priamo Facebookom alebo jeho užívateľmi. Tento obsah je ľahké komentovať a baviť sa o ňom s priateľmi či s ostatnými fanúšikmi – spĺňa teda požiadavku na čo najvyššiu sociálnu interakciu. Navyše, celé rozhranie je personalizované pre konkrétneho užívateľa tak, aby mohol obľúbený obsah nielen sledovať, ale aj neustále objavovať. Vôbec teda nebudeme preháňať, ak povieme že ide o YouTube v prostredí Facebooku. YouTube však nie je jediný, ktorý by mal byť na pozore. Ak zadáte do Google reťazec Facebook Watch Shows, zrejme budete prekvapení rovnako ako my, koľko vlastného obsahu Facebook za krátky čas vyprodukoval pod svojou hlavičkou. Len čas ukáže, ako sa táto novinka podpíše pod výsledky platených služieb ako Netflix či Amazon Prime.

Ako to funguje?

Ako prvé uvidia užívatelia svoj personalizovaný Watch feed, kde nájdu videá z rôznych oblastí, napr. športu, zábavy či módy. Každý si bude môcť vybrať, aké stránky chce sledovať a dostupné bude aj označenie videí ako watch later, pokiaľ nemáte čas sledovať video v danom momente.

Obr.: Obsah v rámci video kanálu nie je nutne nový. Napr. pri business účtoch agreguje všetok video obsah, ktorý bol na sieť pridaný v minulosti.

Čo môžeme od Facebook Watch očakávať?

Táto služba je v USA zabehnutá už rok a za ten čas sa rýchlo rozrástla. Mesačne cez ňu sleduje viac ako minútu obsahu denne niekoľko desiatok miliónov Američanov, a od začiatku roku 2018 je nárast užívateľov až 14-násobný. Môžeme teda očakávať, že tempo rastu bude podobné aj v ostatných krajinách. Ale až obsah v Slovenskom jazyku prinesie službe väčšiu cieľovú skupinu na našom lokálnom trhu.

Monetizácia obsahu a príležitosti pre platenú inzerciu/reklamy

Reklamy sa budú objavovať formou “Ad breaks”. Tieto zatiaľ obsahujú formu pre-roll a mid-roll, ale aj display formát zobrazovaný pod videom. Zárobok z reklamy sa bude deliť medzi tvorcom a Facebookom v pomere 55:45.
Možnosť zobrazovať reklamy dostanú videá s dĺžkou nad 3 minúty, ktoré dosiahli aspoň 30 000 minútových impresií za posledné 2 mesiace a ich tvorcovia majú aspoň 10 000 odberateľov.

Momentálne je možné Ad Breaks nakúpiť len na vybraných trhoch, Slovensko sa v tejto úzkej skupine zatiaľ nenachádza. Čo ale nebolo, môže veľmi skoro byť, najmä ak ide o generovanie príjmov. Preto máme oči na stopkách a v prípade dostupnosti služby aj na Slovenskom trhu vás budeme informovať – veríme že ako prví.

 

Zdroj: newsroom.fb.com

Naše ďalšie články