To číslo samo o sebe neznie až tak zle. Predstavuje totiž iba 4,6% z celkového dňa. Pokiaľ ale dodržiavate pravidelný režim spánku povedzme 7 hodín, z aktívneho dňa tak tento čas predstavuje 6,5%. A ak bežne strávite v práci 8 hodín, tak Vám sledovanie online videa ukrojí z voľného dňa 12,4% času. Takto by sme mohli pokračovať ďalej, až by sme dospeli k číslu povedzme 22% – lebo ruku na srdce, náš skutočný voľný čas žijeme niekde medzi 18:00 a 23:00. A úplný hard-core na záver, podľa našich globálnych predikcií v roku 2020 toto percento dosiahne až 28%, čo predstavuje 84 minút sledovania online videa denne.
A čo lineárna televízia?
Aby sme boli ale úplne korektní – v prvom kvartáli roku 2018 predstavuje priemerný čas strávený sledovaním televízie na Slovensku viac ako 4,5 hodiny. Jednoduchým prepočtom tak môžeme dospieť k záveru, že cez deň sa venujeme iba 3 základným činnostiam – spánku, práci a sledovaniu video obsahu. Všetko ostatné nám zaberie minimum času, resp. akékoľvek „nudné“ či „všedné“ aktivity typu umývanie zubov, varenie, upratovanie či hranie s deťmi sú sprevádzané sledovaním videa.
Dve strany mince
O tom, či sú vyhliadky dobré alebo zlé, môžeme polemizovať. Záleží totiž, z ktorej strany mince sa na túto problematiku pozeráme. Pre marketérov je to mimoriadne pozitívna správa, najmä ak sa im neustále zvyšuje jednak inventory, ale i samotný zásah. Druhá strana mince hovorí o kultúrno-spoločenskom dopade. Čas strávený pred screenom nie je až taký problém, keďže ten je vysoký už dlhý čas. Video bude teda ukrajovať čoraz väčší podiel. Problémom môže byť ale samotný obsah. Môžeme len hádať, ako sa napr. bude dariť IGTV, ktorá v posledných týždňoch vzbudila nevídaný rozruch a či bude reálnou hrozbou pre YouTube. Faktom ale je, že so 100% focusom na mobil sa Instagramu podarilo prekonvertovať užívateľov na horizontálne selfie video. Pri samotnom online videu bude teda rozhodujúci pomer video formátov – či svoj video-čas venujeme sledovaniu kvalitnej produkcie na Netflixe, video-podcastu spravodajského portálu alebo nekonečnej úvahe či seba-prezentácii obľúbeného influencera.
Social video formáty sú momentálne na koni
Facebook nás za posledné mesiace doslova zahlcuje novými video formátmi, ako odpoveď na neustále rastúci dopyt po videu. Na Facebooku či Instagrame sme tak schopní nakupovať priamo z obsahu videa, video sa prepracovalo aj do domovskej stránky Messengeru, 180° video je jedna z prvých uskutočnených lastovičiek prezentovaných v balíku Virtuálna realita na Facebook konferencii F8 z tohto roku. Najzásadnejšou zmenou je ale spustenie IGTV, ktorá predstavuje jednak rozšírenie video inventory pre potreby zadávateľov reklamy (i keď služba momentálne nie je podľa oficiálnej tlačovej správy monetizovaná, treba myslieť na fakt, že prezentácie výrobkov či služieb prostredníctvom influencerov sa toto obmedzenie netýka), zároveň však samotným tvorcom contentu ponúka (zatiaľ) doplnkový priestor na šírenie svojho obsahu. Slovíčko zatiaľ, i keď je v predošlej vete v zátvorkách, má zásadný význam. Ak bude napr. influencer šíriť rovnaký obsah cez YouTube aj IGTV, je veľmi nepravdepodobné, že si ho divák pozrie na oboch platformách. Máme za to, že práve pri influenceroch je prostredie Instagramu viacej user-friendly a tak má Instagram pekne našliapnuté odstaviť YouTube na druhú koľaj. Navyše vďaka svojim rozšíreniam v podobe rôznych appiek na tvorbu a obohatenie videa ponúka výrazne vyššiu interakciu s folowermi a senzáciu spôsobí čo i len triviálne umožnenie vloženia boxu na kladenie otázok do Insta stories (špecialitka zo začiatku júla 2018).
Možný dopad na cenu
Posledné roky ukázali, že tempo rastu výdavkov do online videa je stále podstatne nižšie ako tempo rastu video zobrazení, čo spôsobilo výraznejší pokles cien videa. S neustálym nárastom nových video formátov a možností ich umiestnenia ale môžeme očakávať, že ceny sa v blízkej dobe stabilizujú. V nadchádzajúcich rokoch potom treba počítať s vyššími cenami, ktoré vybalancujú vyššie CTR či engagement. Kto si však ukrojí väčší podiel koláča a ako sa s rastúcou video konkurenciou popasujú lokálni publisheri, je otázne. Súboj gigantov sa tak nekončí, naopak, posúva sa na úplne novú úroveň.