Od nášho posledného článku o téme AI sa toho pomerne veľa zmenilo.  V dobe vydania článku prišiel na trh dnes už takmer všade spomínaný ChatGPT. Ten kompletne zmenil spôsob chápania AI širokou verejnosťou. Zrazu prišiel boom článkov a aj pozornosti médií.

O ChatGPT sa toho pomerne dosť stihlo popísať nielen v médiách, ale aj na strane agentúr, preto nemá zmysel ho viac predstavovať. Dôležitejšie je možno uviesť, kto ho vlastní a ako ho vie zakomponovať a využiť aj pre ekonomické obohatenie. ChatGPT je produkt spoločnosti OpenAI. Tú z časti vlastní Microsoft, ktorý do nej začal investovať už v roku 2019 a v januári tohto roku oznámil už tretiu fázu partnerstva s injekciou 10 milión dolárov. Ako isto vieme, Microsoft je stále vlastníkom prehliadača Bing. Ten má síce svoj podiel na trhu v našich končinách veľmi nízky, no veľké zmeny v tak dynamickom prostredí za krátky čas nie sú nikdy vylúčené, príkladom môže byť platforma TikTok.

Aké výhody vieme ihneď využiť?

Tak, ako pri každej revolúcii v oblasti výroby alebo služieb, môžu niektoré činnosti a pozície postupne zanikať. V prípade postupného prechodu z vyhľadávača, kde si kvalifikujem relevantné stránky sám, mi takto vyselektované a zhrnuté informácie na konkrétnu tému dokážu ušetriť čas a námahu.
Predmetom diskusií začína byť prípadná filtrácia, selekcia, či cenzúra informácií, ktoré servíruje ChatGPT a z ktorých sa učí. Momentálne sa nedokáže naučiť z podnetov zadaných užívateľmi a preto generuje odpovede vždy nanovo, ak začneme nový chat. Knižnica „vedomostí“ siaha momentálne do roku 2021. Akékoľvek ďalšie udalosti, či objavy po tomto roku nepozná. Preto je doteraz pre neho Alžbeta II stále panovníčkou Spojeného kráľovstva a krížnik Moskva brázdi Čierne more.

Najhorúcejšou témou číslo jeden sa momentálne stalo generovanie textov. Sám som sa pristihol pri tom, ako ma „nechcela nakopnúť múza“ a svoje pripravené texty do reklám som považoval za nudné a generické. Využil som ChatGPT a ten mi vygeneroval naozaj relevantné a použiteľné nadpisy a popisy. Samozrejme nie všetky som využil, ale doplnil som svoje texty o tieto a zrazu som mal v zásobe celkom zaujímavé texty, ktoré som hrdo mohol spustiť v reklamách. V podstate AI splnilo úlohu copywritera, ktorý vie pracovať s textom sofistikovanejšie a s väčším citom ako bežný performance špecialista. O to prekvapivejšie možno je, že som to zadal AI ako keby som to zadával svojmu kolegovi. „Ahoj, potrebujem 4 texty s takýmto maximálnym počtom znakov na takúto tému…“

S niektorými textami som nebol ihneď spokojný, tak som jej napísal „Mohol by si prosím spomenúť viac tento benefit…“. Následne AI zareagovala a vygenerovala niečo, čo som si predstavoval.

Zdroj: ChatGPT

Ochrana autorských práv

Debatovať sa v poslednej dobe začalo aj o autorských právach na obrázky. Niektorí umelci za začali ozývať v prípade využitia ich špecifického štýlu, ktoré sa AI naučilo. Aktuálne sa AI učí zo všetkých obrázkov a fotiek, ktoré sú k dispozícii. To mnohí považujú za neetické, pretože sa to deje bez ich vedomia. V tejto chvíli ešte vieme rozoznať obrázok vygenerovaný AI, ako pomôcka pri ľuďoch slúžia drobné detaily, napríklad počty prstov, ktoré sem tam AI riadne prepočíta. YouTube napríklad zaplavili rôzne AI generované videá, ktoré vizualizujú rôzne seriály a filmy a to, ako by vyzerali, keby boli natočené v 80tych rokoch alebo s reálnymi hercami v prípade tých kreslených.

Tu by sa malo zobraziť video. Prosím akceptujte marketingové cookies, aby ste si ho pozreli.

Riziká na sociálnych sieťach

Varovný prst sa zdvihol aj na riziko AI botov na sociálnych sieťach, ktoré by nebolo možné odhaliť. Dlhodobo sú nám dobre známe rôzne „trollie farmy“, ktoré obsluhujú ľudia, aby propagovali a ovplyvňovali mienku verejnosti. To si vyžaduje aj značné financie a čas. V prípade AI by dokázali vygenerovať veľké množstvo aktívnych účtov, ktoré by svojimi odpoveďami, ale aj aktivitou za naozaj nízke náklady, vo veľkej miere pripomínali reálne účty. To môže spôsobiť v online priestore naozaj rizikový spôsob šírenia dezinformácii a propagandy.

Detekcia a odhalenie týchto účtov by bolo naozaj náročné, pretože AI dokáže vygenerovať unikátnu odpoveď a v priebehu času sa učiť a zdokonaliť si svoje odpovede. Nehovoriac o možnom kolektívnom „super mozgu“ týchto všetkých účtov, ktorý by dokázal veľmi cielene a masovo tvoriť na pohľad reálnu navzájom sa podporujúcu aktivitu jednotlivých účtov. Rizikové sú aj ľahko vygenerované „Fake News“ články, ktoré dokážu tesne pred voľbami zamávať verejnou mienkou.

Aké brány sa nám otvárajú?

Žiadaní sa stanú ľudia, ktorí dokážu obsluhovať a komunikovať s AI tak, aby vygenerovala žiadané podklady podľa presných špecifikácii. Akýsi operátori AI, ktorí budú vedieť presne pretransformovať myšlienky a požiadavky do príkazov pre AI. Preto vzniknú úplne nové pozície tak ako pri každej technickej a digitálnej revolúcii v histórii ľudstva, veď koniec koncov ešte pred 120timi rokmi ľudstvo nemalo k dispozícii žiadne lietadlo.

Príklad môžeme vidieť pri OpenAI produkte DALL-E 2, kde pri vygenerovaní konkrétnej fotky sa zadávajú príkazy takmer ako pri tradičnom programovaní.

Zdroj: OpenAI úvod do generovania obrázkov

Plnohodnotné ovládanie si teda v momentálnej chvíli vyžaduje znalosť jazyka na príkazy. Budúcnosť nám možno prinesie ovládanie na úrovni myšlienok.

Aká je odpoveď Googlu?

Vráťme sa späť na začiatok. Vlastníkom ChatGPT je Microsoft, ten chce využiť priestor a nakopnúť Bing opäť na vrchol, kde má dlhé roky monopol Google. Ten samozrejme zareagoval a predstavil svoj AI Bard, no vyslúžil si kvôli nedorozumeniu skôr posmech ako „wow“ efekt. Nedorozumenie spočívalo v tom, že AI pri otázke ohľadne nových objavoch Webbovho teleskopu uviedlo, že priniesol snímky planét mimo nášho solárneho systému, tie boli ale vyhotovené už v roku 2004 a nepredstavujú výnimočnú novinku.

Netreba ale zabúdať na rôzne iné služby a celý vlastný ekosystém appiek ako napríklad mapy, ktoré ponúka Google a implementácia AI by v nich mala naozaj sci-fi efekt. Aktivity oboch spoločností v tejto oblasti sú však opradené tajomstvom a my vidíme len tieto produkty ako vrchol ľadovca, preto je ťažké odhadovať, kto je teraz viac na koni pomyselného vzostupu AI.

Zdroje
https://blogs.microsoft.com/blog/2023/01/23/microsoftandopenaiextendpartnership/
https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-01-23/microsoft-makes-multibillion-dollar-investment-in-openai
https://www.wired.com/story/how-to-spot-generative-ai-art-according-to-artists/
https://e.dennikn.sk/minuta/3240685
https://e.dennikn.sk/3234620/nedajme-sa-zmiast-neistym-startom-umela-inteligencia-zmeni-zivoty-miliard-ludi/?ref=inm
https://e.dennikn.sk/3233795/graf-dna-suboj-umelych-inteligencii-sa-preniesol-na-akciove-trhy-a-google-plati-za-omyl-tej-svojej/?ref=list&_ga=2.42864741.1734932480.1675542916-1637223361.1634127163
https://www.bbc.com/news/business-64464140
https://e.dennikn.sk/minuta/3240685
https://index.sme.sk/diskusie/5190892/google-microsoft-baidu-chatbot-vyhladavac-gates.html
https://dennikn.sk/3236800/obavy-prirodzenej-inteligencie-z-tej-umelej/?ref=tit

Podobné články